Stopa płaska

Płaskostopie to deformacja polegająca na opadaniu łuku podłużnego lub poprzecznego, czasami jednocześnie. Przyczyna opadającego łuku może być wrodzona lub nabyta. Nabyte płaskostopie pojawia się w ciągu życia w wyniku osłabienia mięśni i ścięgien stopy. Nadwaga również przyczynia się do wzrostu prawdopodobieństwa pojawienia się schorzenia.

Typowe objawy wskazujące na spadniętą klenbę to ból kostek, skurcze (głównie w łydkach), żylaki i ból stóp, kolan, bioder i kręgosłupa.

Łuk utrzymywany jest w prawidłowej pozycji przede wszystkim przez mięśnie i ścięgna stopy.

Jesteśmy genetycznie przystosowani do chodzenia boso po twardym i nierównym podłożu, podczas którego mięśnie i ścięgna stóp są w równym stopniu obciążone. Dziś chodzimy głównie po płaskich powierzchniach i w obcisłych butach, które często mają stałe podparcie stopy (wkładki z podwyższonym podbiciem).

Noszenie butów z wkładkami z podwyższonym podbiciem powoduje osłabienie ścięgien i mięśni stóp. To nierówne obciążenie stóp powoduje, że podbicie opada i zaczynamy odczuwać ból stóp. Nierównomiernie obciążona powierzchnia stóp i związane z tym stałe obciążenie i nacisk mają bezpośredni związek ze zmniejszeniem krążenia krwi w stopach, ponieważ pod wpływem ciężaru naczynia krwionośne i kapilary ulegają uciskowi. Komórki skóry tracą w ten sposób dopływ energii i „męczą się”. Tracą część swojej nośności, zapadają się i pojawia się ból.

Nerwiak Mortona

Nerwiak Mortona (neuralgia Mortona) objawia się bólem w przedniej części stopy, który zwykle przechodzi pomiędzy trzecim i czwartym palcem. Oprócz bólu występują również inne objawy neurologiczne, takie jak: mrowienie, pieczenie, zmniejszona wrażliwość.

Charakterystycznym objawem metatarsalgii jest intensywny ból, głównie w ciasnym obuwiu i podczas chodzenia lub długotrwałego stania. Po zdjęciu butów intensywność bólu może się zmniejszyć. Wyższa częstotliwość występowania neuralgii Mortona odnotowana jest u osób ze spadniętą klenbą.

Haluks (Paluch koślawy)

Haluks (znany również jako paluch koślawy) to deformacja przedniej części stopy, gdy palec odchyla się od swojej osi i zbliża się do pozostałych palców. Patologia stopy powstaje w wyniku osłabienia ścięgien i mięśni stopy. Dolegliwość pogarszają przede wszystkim następujące czynniki: obcisłe buty z niewłaściwie ustawionymi palcami, wysokie obcasy, przeciążenia fizyczne, kontuzje. Ze względu na szerszą stopę odpowiednim wyborem będą w tym przypadku wkładki ortopedyczne Medicovi H20 (normalne zużycie) lub A40, które są dostosowane do zwiększonego obciążenia, podczas długotrwałego stania lub chodzenia (np. w pracy).

Ból podbicia

Większość bolesnych problemów w podbiciu powstaje w wyniku tego, że z wiekiem stopa się rozszerza i skóra stopy się rozciąga. Jednocześnie skóra na palcach traci elastyczność i zmniejszają się zapasy tłuszczu. Ten negatywny trend, wynikający z wieku, ogranicza również magazynowanie energii i tym samym zmniejsza zdolność podporową podbicia. Skraca się również czas bezbolesnego ruchu.

Istnieje duża różnica w tym, jak bardzo ten problem obciąża ludzi, dlatego też wkładki ortopedyczne Medicovi opracowywane są również pod kątem różnych obciążeń. Im większy problem, tym grubsza wkładka Medicovi, aby zapewnić niezbędną ulgę.